سفارش تبلیغ
صبا ویژن

پیشینه طراحی کارت ویزیت | Business Card

کارت ویزیت در معنای واقعی کلمه به معنی کارت ملاقات است. کارت ویزیت ابزار (المان تبلیغاتی) کوچک و قدرتمندیست که در معرفی شما و کسب و کارتان کمک بسزایی می‌نماید. این کارت نخستین رابطه بین شما و دیگران است و احترامی که شما برای کسب و کار خود قائل هستید را میبایست با ارائه یک کارت ویزیت خوب به مخاطب القا کنید.

 

دیباچه کارت ویزیت

شاهزادگان کشورهای چین و فرانسه در قرن های پانزدهم و هفدهم هنگام ملاقات با اشراف زاده ای دیگر مشخصات و خلاصه ای از سوابق خود را روی کاغذی می نوشتند و آن را به وسیله خدمتکار خود به منزل او می‌فرستادند. فرستادن جواب، به معنای قبول میزبانی بود. این کار در بین اقشار سطح بالای جامعه متداول شد و به این صورت کارت ویزیت به وجود آمد. اندازه این کارت ها کوچکتر از کف دست بود. و معمولا روی یک مقوای براق، حکاکی یا چاپ می‌شد.تحولات طراحی کارت ویزیت | Business Card

در قرن هفدهم در کشور انگلستان استفاده از کارت ویزیت مورد استفاده و استقبال تاجران و بازرگانان واقع گردید، به طوری که بر روی آن‌ها نقشه و یا به عبارتی کروکی مکان کسب و کار خود را هم قرار می‌دادند.به همین دلیل بیشتر به صورت کارت راهنما به کار می‌رفت. بازرگانان از طریق این نقشه به سمت فروشگاه مورد نظر هدایت می‌شدند. در چاپ این نوع کارت ویزیت از روش حکاکی روی صفحات نازک مس استفاده می‌شد. بعد از مدتی با ظهور روش لیتوگرافی رنگی، کارت های تجاری نیز به صورت رنگی به چاپ رسیدند.کارت ویزیت های قدیمی

کارت ویزیت در آمریکا در قرن هجدهم میلادی رواج یافت. در این زمان طرح روی کارت ها فقط به یک طراحی، نقاشی ساده و مشخصات شخص ختم می شد. پس از حدود یکصد سال کارت های بازرگانی تک رنگ رواج یافتند..با رشد و گسترش حرفه های مختلف کارت ویزیت‌هایی با رنگ و طرح مختلف، به روش لیتوگرافی به چاپ رسیدند. بدلیل محدود بودن تصاویر رنگی در آن زمان، مردم این کارت های تجاری را به صورت کلکسیون جمع آوری می‌کردند.

در اواسط قرن نوزدهم ، چاپ و طراحی کارت ویزیت در همه اروپا گسترش یافت و تبدیل به یک امر مهم و ضروری گردید. این کارت ها به نوعی برای تنظیم قرارهای مهم تجاری و بازرگانی به کار می رفتند.
در طول این سال‌ها کارت های ملاقات به کارت های تجاری تبدیل شد. همزمان با رنگی و مصور شدن کارت های تجاری، کارت هایی از جنس مقوا با ابعاد کوچک که حاوی نوشته‌هایی نیز بودند به چاپ رسید.

با رشد و گسترش صنعت چاپ در قرن بیستم، کارت های تجاری از رونق افتاد و تا دهه 30 میلادی به طور کلی منسوخ شد. در این دوران علاقه مردم به چاپ مجلات و روزنامه ها باعث رونق این محصولات چاپی گردید.
امروزه نیز کارت ویزیت ها راه گذشته خود را ادامه داده‌اند و در کنار تبلیغات کسب و کار و افراد، یک روش مناسب برای تبادل راه های ارتباطی با مخاطب و مشتریان به حساب می‌آیند.
به طور قطع خلاقیت در تولید این کارت‌ها پایانی نداشته و روز به روز شاهد تولید کارت هایی متنوع در اشکال و اندازه‌های مختلف و جنس هایی جالب هستیم. خلاقیت و نوآوری هایی که آینده کارت ویزیت را از امروز درخشان‌تر می کند.اولین کارت ویزیت های شخصیتهای مشهور جهان

تاریخچه کارت ویزیت در ایران

در ایران ظهور چاپخانه و شروع کار‌های چاپی و تبلیغاتی به حدود صد سال پیش بر می‌گردد. برخی دیگر نیز شروع آن را از دوران مغول می‌دانند. با این حال به طور دقیق نمی‌توان به زمان مشخصی اشاره کرد. عده ای بر این عقیده‌اند که تاریخچه ورود کارت ویزیت به شکل مدرن امروزی به دوران قاجار باز می‌گردد ، به زمانی که کسب‌وکارها به سمت صنعتی شدن رفته و مدیران به اهمیت بازاریابی و استفاده از کارت ویزیت پی‌برده‌اند.


کاربرد تیزر موشن گرافیک

با توجه به افزایش استقبال کسب و کارها از تیزر موشن گرافیک احتمالا شما نیز به دنبال استفاده از این آثار در تجارت خود هستید. باید بدانید که این تیزرها به بهترین شکل ممکن پیام کسب و کار شما را به مخاطب انتقال می‌دهند. با استفاده از این ویدیو‌های کوتاه و جذاب داستان میتوانید برند خود را روایت کرده یا محصولی را به جامعه بزرگی از مشتریان خود معرفی کنید.

 

به یاد داشته باشید کاربرد تیزر موشن گرافیک راه هوشمندانه‌ای برای انتقال اهداف و افکار شما است. خلاقیت تنها عامل محدودکننده شما است. بنابراین هر آنچه که تصور می‌کنید را در جهان پیرامون خود پیاده کنید و منتظر دریافت بازخورد نظرات مخاطبان برند خود باشید.

معرفی برند

اگر به دنبال ابزاری برای معرفی برند خود هستید، باید بدانید که تیزر موشن گرافیکی درست همان ابزاری است که به آن نیاز خواهید داشت. نتیجه نهایی واقعا اغواکننده است. مخاطبان امروزی شیفته تماشای ویدئو‌ها هستند و از دیدن تصاویری که با دقت و ظرافت تمام خلق شده‌اند به وجد می‌آیند.
بنابراین تیزرهای موشن گرافیک یکی از بهترین گزینههایی به شمار می‌روند که در معرفی برند و تجارت شما سودمند خواهد بود. با استفاده از این اثر هنری در کنار استفاده از تصویرسازی‌های چشم نواز ساختار کلی برند خود را به نمایش بگذارید.

به یاد داشته باشید که این کار تا حد زیادی شما را در ادامه روند کسب و کار یاری خواهد کرد. هر تجارتی با استفاده از قواعد، ساختارها و رنگ‌های متفاوتی پیش می‌رود‌.

برند شما در رقابت با دیگر برندهای موجود در بازار به فعالیت خود ادامه می‌دهد. باید بدانید که در دنیایی که تنوع استفاده از ابزارهای متفاوت برای تبلیغات تا این اندازه زیاد شده‌است، باید به دنبال راه‌های متفاوتی باشید. تیزر موشن گرافیک یکی از این راه‌های متفاوتی است که شما را در این راه یاری می‌کند. با استفاده از این تیزرها ظاهر برند خود را به شکل متفاوت و بسیار جذاب با مخاطبان خود در میان بگذارید و برای همیشه در ذهن آنها ماندگار شوید.


کاربرد تیزر موشن گرافیک

داستانی را با مشتری در میان گذارید

آیا مفهومی در کسب وکار شما وجود دارد که برای مخاطبان شما ناشناس باقی مانده باشد؟ در این صورت با استفاده از تیزر موشن گرافیک این ابهام را برای همیشه رفع کنید.

به عنوان مثال فرض کنید که مشتریان همراه شما در مورد نحوه خرید و ارسال مرسولات خود سوالاتی را از تیم پشتیبانی شما می‌پرسند. در این صورت باید بدانید که وقت آن رسیده‌است که با طراحی یک تیزر موشن گرافیک هوشمندانه یک‌بار برای همیشه به این سوالات پاسخ دهید. کاربرد تیزر موشن گرافیک در این زمینه منجر به شفاف شدن موضوع برای مخاطب می‌شود.

روی خلق یک ویدئوی منحصر به فرد متمرکز شوید و موضوع مورد نظر را انتقال دهید. از این گذشته اگر قصد دارید رابطه بهتری با مشتریان خود ایجاد کنید و آنها را در جریان نحوه انجام کارها و شروع کسب و کار خود قرار دهید، با طراحی یک تیزر موشن گرافیکی داستان راه‌اندازی کسب و کار خود را با مخاطبان برند خود به اشتراک بگذارید. به این ترتیب همزمان با جلب توجه مخاطبان، رابطه نزدیک‌تر و صمیمانه‌تری را نیز با آنها ایجاد خواهید کرد.

محصولات خود را به نمایش بگذارید

همان‌طور که می‌دانید که یکی از اصلی‌ترین عملکردهای تیزر موشن گرافیک استفاده از داستان‌سرایی است. در واقع ممکن است داستانی که برای طراحی تیزر موشن گرافیک خود در نظر گرفته‌اید تنها چند جمله باشد. اما این چند جمله در کنار تصاویر، رنگ‌ها، افکت‌های صوتی و صداگذاری تاثیرات بسیار سودمندی را از خود برجای می‌گذارند.

حال تصور کنید که داستانی که در پس زمینه تیزر موشن گرافیکی در جریان است، ویژگی‌ها و خصوصیات یکی از محصولات پرفروش سایت شما را بازگو کند. در این صورت در کم‌ترین زمان ممکن اطلاعاتی را در اختیار مشتری قرار داده‌اید که شاید در یک مقاله 1500 کلمه‌ای نیز گنجانده نمی‌شد.

تیزر موشن گرافیکی ابزار بسیار خوبی برای معرفی محصولات و خدمات شما است. با ترکیب رنگ‌هایی که در برند شما به کار رفته می‌شود یا یک صداگذاری هوشمندانه محصول یا خدمات مورد نظر را به شیوه‌ای نو و متفاوت با مشتریان خود به اشتراک بگذارید. در واقع زمانی از مشاهده کاربرد تیزر موشن گرافیک شگفت‌زده خواهید شد که ببینید چگونه می‌توانید با استفاده از این تیزرها نحوه عملکرد یک دستگاه یا تأمین خدمات را منتقل کنید.

· اگر محصول یا خدماتی را در اختیار مشتریان می‌گذارید که تاکنون نظیر آنها در بازار دیده نشده است؛

· اگر به دنبال شفاف‌سازی زاویه‌های پنهان یک محصول هستید؛

· اگر همه کاربران با نحوه صحیح استفاده از محصول یا خدمات مورد نظر آشنا نیستند؛

باید کاربرد تیزر موشن گرافیک را در این زمینه تجربه کنید. مخاطب در کمتر از چند ثانیه اطلاعات زیادی درباره ساز و کار محصول یا خدمات مورد نظر به دست خواهد آورد. به این ترتیب شما در کنار یک تأمین‌کننده قابل اعتماد به یک منبع اطلاعاتی موثق نیز بدل می‌شوید که معتبرترین اطلاعات را درباره نیازهای روز مشتریان در اختیار آنها قرار می‌دهد. جالب است بدانید که استفاده از چنین تیزرهایی سبب می شود که میزان فروش کسب و کارها تا 20 درصد افزایش پیدا کند.

آموزش دهید

همان‌طور که در بخش قبل نیز اشاره کردیم یکی از اقداماتی که درجه اعتبار کسب و کار شما را بهبود می‌بخشد ارائه اطلاعات موثق است. به یاد داشته باشید که مادامی که این عنصر ارزشمند را به مخاطب خود می‌آموزید جایگاه ویژه ای در زندگی او خواهید داشت و او همواره برای دریافت اطلاعات بیشتر و خرید محصولات به سایت شما مراجعه خواهد کرد.

کاربرد تیزر موشن گرافیک برای آموزش یک مبحث خاص در شبکه‌های اجتماعی نیز راه بسیار هوشمندانه‌ای است. مخاطبان از مشاهده چنین محتواهایی در شبکه‌های اجتماعی شگفت‌زده می‌شوند و شما در کم‌ترین زمان ممکن و به بهترین شکل توجه آنها را به خود جلب می‌کنید.

ویدئو‌های متفاوتی را ایجاد کنید

امروزه همه کسب و کارها از ویدئو‌ها برای انتقال مفاهیم مورد نظر خود استفاده می‌کنند. به یاد داشته باشید که تنها تولید ویدئو در این حالت پاسخگوی نیازهای شما نخواهد بود. باید به دنبال یافتن رسانه و راه متفاوت باشید. موشن گرافیک به شما اجازه می‌دهد که مفهومی نو را به شیوه‌ای نوین به دیگران معرفی کنید. همین تفاوت محبوبیت

آیکون‌های ممتاز را ایجاد کنید

آیا تاکنون آیکون‌هایی را دیده‌اید که زمانی که نشان‌گر را روی آنها می‌گیرید، شروع به حرکت می‌کنند؟
این آیکون‌ها بی‌نهایت جذاب هستند. امروز استفاده از ویدیو‌های جذاب در تصویر ویدئویی با استقبال زیادی روبه‌رو شده‌است. بکارگیری تیزر موشن گرافیک به شما اجازه می‌دهد که آیکون‌های متفاوتی را ایجاد کنید و بدون استفاده از ویدئوهایی با حجم‌های بالا که سرعت بارگذاری سایت را کاهش می‌دهند بر زیبایی بصری سایت بیفزایید.

لوگو، نماد و شعارها

لوگو تصویر برند شما است. بنابراین باید بدانید که چگونه و به چه شکلی باید از آن استفاده کنید. این نکته را باید داشته باشید که یکی از موارد کاربرد تیزر موشن گرافیک ایجاد تصویر لوگویی است که کاملا متحرک باشد.
یک لوگوی متحرک داستان برند شما را روایت می‌کند و در یک نگاه به مخاطب نشان می‌دهد که شما در چه حوزه‌ای فعال هستید. به این ترتیب با نشان دادن بخش‌های جذاب کسب و کار خود مخاطب را یک گام به خود نزدیک کنید.

گیفت بسازید

این روزها همه ما حداقل یک گیف محبوب را می‌شناسیم که هرگز از تماشای آن خسته نمی‌شویم. اگرچه همه گیف‌ها با استفاده از موشن گرافیک ساخته نمی‌شوند اما این امکان وجود دارد که از موشن گرافیک برای ساخت تیزرهای خود استفاده کنید.

کاربرد تیزر موشن گرافیک در بخش‌های متفاوتی از کسب و کار شما معجزه می‌آفریند. به یاد داشته باشید که در دنیای امروز استفاده هوشمندانه از تیزر موشن گرافیک تا حد زیادی بر میزان جذابیت و مقبولیت کسب‌و کار شما می‌افزاید. اگر به اهمیت این تیزرهای جذاب پی برده‌اید، دست به‌کار شوید و اعضای تیم طراحی را گرد هم آورید. ایده‌های خود را به حقیقت تبدیل کنید.

با مطالعه در مورد کاربرد تیزر موشن گرافیک و موارد استفاده از این اثر کسب و کار خود را متحول کنید. پیام برند خود را به دیگران منتقل کنید و رابطه مستحکم‌تری را با مخاطبان کسب و کار خود ایجاد کنید. در برخی از مواقع استفاده از یک تصویر ویدئویی به مراتب اثرگذارتر خواهد بود.

آنچه در یک تیزر موشن گرافیک به مخاطبان خود نشان می‌دهید در هزاران کلمه نیز قابل توصیف نیست. بنابراین با استفاده درست از تیزر موشن گرافیک بیاموزید که چگونه در کمترین زمان و با حداقل امکانات توجه مخاطب را به خود جلب کنید و برای همیشه در ذهن او جاویدان شوید. مشتریان هرگز داستانی که در قالب تیزر موشن گرافیکی برای آنها نقل کرده‌اید را فراموش نمی‌کنند و کسب و کار شما را به دیگران نیز معرفی خواهد کرد.


روانشناسی رنگ ها در طراحی | رنگ بندی در طراحی

یک رنگ می تواند القا کننده دو حس کاملا متفاوت باشد، روانشناسی رنگ و موارد استفاده آن به فرهنگ هر جامعه بستگی دارد. رنگ یکی از عناصر اصلی‌ایست که موجب تحریک بصری انسان میگردد. پس انتخاب رنگ در هویت بصری هر مجموعه تاثیر بسزایی داشته و در بیادماندنی شدن تصویر برند کمک شایانی می‌کند.

آشنایی با روانشناسی رنگ‌ها و معانی مختلف آنها موجب انتخاب هوشمندانه رنگ بندی سازمانی و تجاری خواهد شد.

در این مقاله به بررسی 13 رنگ مورد استفاده در برند سازی میپردازیم :

1. رنگ قرمز

بی شک رنگ قرمز هیجان انگیز و محرک است. این رنگ موجب کاهش تحلیل ذهنی می‌شود، در حالی که سرعت واکنش بیننده را تشدید میکند. رنگ قرمز داری بیشترین طول موج در بین تمام رنگ می‌باشد.
این رنگ به شدت احساسات را بر می‌انگیزد، متابولیسم بدن انسان را بالا می‌برد و باعث افزایش سرعت تنفس و فشار خون می‌شود. قابلیت دیده شدن بسیار بالایی دارد و جزء رنگهای گرم به حساب می‌آید ، به همین دلیل است که علامت ایست ، چراغ توقف راهنمایی و تجهیزات قابل اشتعال را با رنگ قرمز نشان می‎دهند.
معانی مثبت : عشق ، قدرت ، شور ، انرژِی ، استحکام ، هیجان
معانی منفی : جنگ ، خشم ، خطر ، اخطار ، نزاع ، درد

شناخت رنگ و روانشانی رنگ قرمز

2. رنگ نارنجی

رنگ نارنجی ترکیب رنگ قرمز و زرد است. نارنجی باعث بیدار شدن حس ماجراجویی در افراد می شود. این رنگ نماد ارتباط و تعاملات اجتماعی است و در کنار رنگ سفید و و رنگ مشکی بسیار به چشم بیننده جذاب جلوه می‌کند.
معانی مثبت : خوش بینی ، گرما ، خوشبختی ، خلاقیت
معانی منفی : ترس ، گرسنگی ، بی نظمی

شناخت رنگ و روانشانی رنگ نارنجی

3. رنگ سبز

رنگ سبز رنگ طبیعت و سمبل رشد ، نظم ، تازگی ، حاصل خیزی و باروری است.
این رنگ احساس آرامش شدیدی القا می‌کند. رنگ سبز می‌تواند همزمان نماد سلامت و بیماری باشد.
بسیاری از مجموعه‌هایی که در حوزه سلامتی و انرژی‌های پاک فعالیت میکنند از این رنگ در هویت بصری خود استفاده کرده‌اند.
رنگ سبز راحت‌ترین رنگ برای دیدن است، زیرا شبکیه چشم برای تشخیص آن بر خلاف بسیاری از رنگهای دیگر، فعالیت اضافه‌ای انجام نمیدهد
معانی مثبت : سلامتی ، امید ، طبیعت ، رشد ، رفاه
معانی منفی : خستکی ، بیماری ، رکود ، بی حسی ، بیماری

شناخت رنگ و روانشانی رنگ سبز

4. رنگ زرد

رنگ زرد، رنگ تابش خورشید است، زرد اثر گرما بخشی دارد و حس شوخ طبعی را تحریک میکند. رنگ زرد روشن و براق توجه زیادی به خود جلب می کند ولی در صورتی که از این رنگ زیاد استفاده شود اثرات آزاردهنده‌ای دارد. مطالعات نشان میدهند نوزادان در اتاق‌های زرد رنگ بیشتر گریه می‌کنند. هنگامی که زرد در کنار رنگ مشکی قرار گیرد سریعتر از هر رنگ دیگری دیده میشود که از این خصوصیت برای نمایش اخطار نیز استفاده شده‌است.
معانی مثبت : خوش بینی ، گرما ، خلاقیت ، هوش
معانی منفی : ترس ، احتیاط ، ناامیدی ، اضطراب

شناخت رنگ و روانشانی رنگ زرد

5. رنگ آبی

آبی رنگی است که در همه جای زندگی روزمره ما وجود دارد، رنگ آسمان و دریا است و عموما عمق و پایداری را نشان می‌دهد.
این رنگ نماد سرما، حقیقت ، صداقت و وفاداری ، هوشمندی و خرد ، امنیت و تکنولوژی است. بر خلاف رنگ قرمز، آبی متابولیسم بدن را کاهش می‌دهد و به همین دلیل رنگی سرد و آرامش بخشی میباشد.
بسیاری از مجموعه‌هایی که در زمینه تکنولوژی و آی تی فعالیت میکنند از این رنگ استفاده کرده‌اند.
معانی مثبت : اعتماد ، وفاداری ، اطمینان ، ارامش ، منطق
معانی منفی : سردی ، دوری ، بی توجهی ، دوست نداشتن

شناخت رنگ و روانشانی رنگ آبی

6. رنگ فیروزه ای

رنگ فیروزه ای که از دیرباز در هنر ایرانی نیز استفاده شده است اثر الهام بخشی دارد. این رنگ همزمان مجموعه‌ای از خصوصیات رنگ های سبز و آبی را در خود دارد.
فیروزه ای رنگی است که در زمان خستگی و فشار روانی، روح و جان را انرژی دوباره می دهد. همچنین در تصمیم‌گیری و فکر کردن درست به ما کمک می کند و در توسعه مهارت های مدیریتی و سازمانی دخیل است
معانی مثبت : آرامش ، ارتباطات قوی ، شفا ، الهام بخشی
معانی منفی : عدم اطمینان ، سکوت

شناخت رنگ و روانشانی رنگ فیروزه ای

7. رنگ بنفش

این رنگ تعادل جذابی از ویژگی های مردانه و زنانه است ، ترکیب رنگ قرمز و آبی ، هم زمان سرد و گرم
این رنگ طول موج کوتاهی دارد و آخرین رنگی است که دیده میشود ، به همین دلیل رنگ بنفش نمادی از امور مربوط به فضا و کهکشانها است.
معانی مثبت : حکمت ، ثروت ، معنویت
معانی منفی : فراموشی ، درون گرایی

شناخت رنگ و روانشانی رنگ بفنش

8. رنگ ارغوانی

نه کاملا قرمز است و نه بنفش!
رنگ ارغوانی، رنگ تعادل احساسی و فیزیکی است. خلاقیت و عملگرایی احساساتی هستند که بعد از دیدن این رنگ به بیننده القا میشود.
از قرن‌ها قبل رنگ ارغوانی نماد اشرافیت و درجات بالای مذهب بوده است. جالب است بدانید پوشش کاردینال‌های واتیکان ارغوانی است.
معانی مثبت : شور ، دگرگونی ، تعادل ، ابتکار
معانی منفی : عدم انطباق ، ظلم ، بی قانونی

شناخت رنگ و روانشانی رنگ ارغوانی

9. رنگ قهوه ای

رنگ قهوه ای متشکل از قرمز، زرد و درصد زیادی از مشکی است. قهوه ای رنگی است جدی و در عین حال صمیمانه. جدیت رنگ مشکی را دارد اما گرم تر و لطیف تر است. رنگ قهوه‌ای می‌تواند خسته کننده و ملال آور باشد و در عین حال خودمانی و با ثبات و قابل اطمینان
قهوه ای به زمین و طبیعت متصل است و رنگ خاک و چوب است. رنگ قهوه‌ای در صنایع غذایی استفاده زیادی دارد.
معانی مثبت : آرامش ، اشتها آور ، امنیت ، سلامت
معانی منفی : تنفر ، اندوه ، سنگینی

شناخت رنگ و روانشانی رنگ قهوه ای

10. رنگ طلایی

طلایی در واقع یکی از طیف های رنگ زرد است که از ترکیب دو رنگ زرد و قهوه ای به دست می‌آید. این رنگ نام خود را از عنصر طلا گرفته و از رنگ های گرم محسوب می شود و برای توصیف خورشید به کار می‌رود.
رنگ طلایی روشن نماد انرژی معنوی است و رنگ طلایی تیره نماد ثروت ، تجملات و قدرت.
این رنگ در تضاد با رنگ نقره‌ای که با انرژی زنانه و لطافت ماه همراه است یادآور انرژی مردانه و قدرت خورشید می‌باشد.
جالب است بدانید در چاپ، رنگ جداگانه ای برای نقره‌ای و طلایی منظور شده است.
معانی مثبت : نیکوکاری ، حمایت ، بخشندگی ، درک عمیق ، دانش
معانی منفی : ترس از موفقیت ، ترس از ثروت ، خودمحوری

شناخت رنگ و روانشانی رنگ طلایی

11. رنگ سفید

رنگ سفید مجموع همه رنگ هاست و می‌تواند تمامی خصوصیات آنها را در خود داشته باشد. این رنگ از جنس نور و یادآور کمال است و بر خلاف مشکی بر جنبه های مثبت دلالت دارد و نشان شروع موفقیت است.
معانی مثبت : پاکیزگی ، وضوح ، سادگی ، خلوص
معانی منفی : خالی بودن ، جداسازی ، دوست نداشتن ، سردی

شناخت رنگ و روانشانی رنگ سفید

12. رنگ مشکی

رنگ مشکی اساسا به معنای تاریکی و فقدان نور است. این رنگ با قدرت ، بزرگی ، رسمیت ، مرگ ، شیطان و مرموز بودن همراه است و معمولا تاثیرات منفی دارد. رنگ مشکی نماد غم و اندوه است. مشکی احساس آینده نگری و عمق را به شما القا میکند. زمینه ی مشکی باعث کاهش قدرت خواندن متن میشود ولی کمک شایانی به بهتر دیده شدن تصاویر میکند.
معانی مثبت : پیچیدگی ، قدرت ، ظرافت
معانی منفی : تهدید ، عزاداری ، سنگینی

شناخت رنگ و روانشانی رنگ مشکلی

13. رنگ خاکستری

رنگ خاکستری هیج ویژگی روانشناختی غالبی ندارد ، این رنگ بر روی رنگ های اطراف خود اثر نمی‌گذارد ولی باعث بهتر دیده شدن آنها میشود.
رنگ خاکستری رنگی مدرن و پیجیده است که در طراحی معاصر کاربرد بسیاری دارد.
معانی مثبت : ابدیت ، خنثی بودن ، تعادل ، هوش
معانی منفی : رطوبت ، افسردگی ، کمبود انرژی ، عدم اعتماد به نفس

شناخت رنگ و روانشانی رنگ خاکستری


لنز تیلت شیفت و کابردهای خلاقانه آن

وقتی نام لنز تیلت شیفت به گوشتان میخورد، احتمال اینکه تصویری شبیه به یک مدل مینیاتوری از ذهن شما عبور کند، وجود دارد.
دلیل این امر آن است که با گذشت سال‌ها، لنزهای تیلت شیفت با این سبک عکس مترادف شده‌اند. این لنزها دارای چندین عملکرد دیگر نیز هستند که به بررسی آنها میپردازیم.

 

چرا از لنز تیلت شیفت استفاده کنیم؟

پاسخ ساده این است: کنترل پرسپکتیو. اگر لنزهای معمولی خود را با لنز تیلت شیفت مقایسه کنید، متوجه خواهید شد که آنها به صورت متفاوتی ساخته شده‌اند.این لنز دارای دو قسمت ثابت و متحرک است.قسمت متحرک برای جابجایی جسمی (شیب، تغییر و چرخش) مستقل از دوربین و قسمت ثابت طراحی شده است. این ویژگی طراحی، کنترل چشمگیر پرسپکتیو و عمق میدان را به شما می‌دهد. در حقیقت یک تیلت شیفت، به عنوان یک لنز کنترل پرسپکتیو شناخته میشود.

مترا

به طور کلی لنزهای تیلت شیفت، عضوهای پرطرفداری در کیت‌های عکاسی هستند. به خصوص برای عکاسانی که تصویربرداری معماری انجام میدهند و یا در کل نیاز به کنترل بیشتری بر عمق میدان دارند. همچنین جالب است بدانید که لنزهای تیلت شیفت کانن در نام خود TS-E دارند. در حالی که نیکون لنزهای تیلت شیفت خود را با PC-E علامت گذاری میکند.

تیلت درمقابل شیفت

عملکرد تیلت به شما این امکان را می‌دهد تا فوکوس را بر روی سوژه های مختلفی اعمال کنید. بنابراین می‌توانید از دو سوژه در فاصله متفاوت، عکس برداری کنید. اگر بخواهید با لنز معمولی در دیافراگم گسترده‌ای تصویر برداری کنید، معمولاً باید پس زمینه یا پیش زمینه را برای فوکوس انتخاب کنید. اما لنز تیلت شیفت به شما امکان می‌دهد تا هر دو سوژه مورد نظر را در کانون فوکوس قرار دهید.
معمولاً در لنزهایی با زاویه دیده گسترده، هنگامی که از زاویه بالا یا پایین عکس برداری میکنید، به همگرایی خط عمودی (کج شدن ساختمان‌ها) برمیخورید. عملکرد شیفت به شما امکان می‌دهد تا هنگام ضبط از یک زاویه بالا یا پایین، اعوجاج را به حداقل برسانید.

لنز تیلت شیفت وکابردهای خلاقانه


کاربردهای لنز تیلت شیفت

در ادامه به برخی از کاربردهای این لنز اشاره خواهیم کرد:

عکاسی معماری

در هنگام عکاسی معماری، عملکرد شیفت به شما کمک میکند که چشم انداز مناسب را حفظ کنید. به طور معمول هنگامی که می‌خواهید یک ساختمان کامل در قالب خود داشته باشید، دوربین‌تان را کج میکنید. اگر تا به حال این مسئله را امتحان کرده‌اید، با تصاویری مواجه میشوید که به نظر می‌رسد ساختمان‌ها به سمت عقب متمایل هستند.

این انحراف به دلیل قرار گرفتن صفحه حسگر دوربین، نسبت به ساختمان ایجاد شده است. در حالت ایده آل، شما می‌خواهید سنسور عمود بر زمین باشد و مستقیم به جلو یا محور اشاره کند. با لنز تیلت شیفت به جای اینکه دوربین خود را به سمت بالا بکشید، لنز را تغییر می‌دهید.
از آنجایی که دوربین در جای خود قرار گرفته و فقط لنزها از نظر فیزیکی تغییر می‌کنند، ساختمان شما به صورت مستقیم خواهد بود. این روش هنگام عکس‌برداری از فضاهای داخلی با سقف بلند بسیار مفید است.
لازم است بدانید که تا حدودی خطوط را میتوان در فتوشاپ اصلاح کرد. اما بسیاری از عکس‌های گرفته شده با لنز تیلت شیفت، با استفاده از لنز معمولی و نرم افزار ویرایش قابل تقلید نیستند. به طور معمول تنظیمات جزئی ممکن است؛ اگر چه زمان بیشتری صرف خواهند کرد. اما تنظیمات چشم انداز شدید در پرسپکتیو، در زمان پردازش امکان پذیر نیست.

 

تفاوت عکاسی با لنز تیلت شیفت

عکاسی مناظر طبیعی

در عکاسی منظره، یکی از کاربردهای اصلی تیلت شیفت به حداقل رساندن اعوجاج لنزهای زاویه گسترده است. یک روش عالی دیگر برای استفاده از این لنز، عکس‌های پانوراما خواهد بود. با استفاده از تیلت شیفت میتوانید پانوراماهای بدون اعوجاج با وضوح بالا ایجاد کنید که کارهای ناچیزی پس از پردازش نیاز دارند.

استفاده‌های خلاقانه از لنز تیلت شیفت

در ادامه میتوانید چند استفاده خلاقانه از این لنزها را بخوانید:

مینیاتورها

عملکرد تیلت از لنز، مسئول ظاهری مینیاتوری است که احتمالاً با آن آشنا هستید. یک اثر مینیاتوری هنگامی است که شما از صحنه‌ای با سایز واقعی عکس برداری میکنید و کاری می‌کنید که به نظر برسد در مقیاس مینیاتوری است.
از لنز در اینجا استفاده میشود تا به تصویر تار بودن یا بلور اضافه کنید که عمق میدان سطحی را شبیه سازی میکند. این کار از ظاهری که هنگام استفاده از لنزهای ماکرو برای عکسبرداری از یک مدل در مقیاس کوچک استفاده میکنید، تقلید میکند.

برای ایجاد این نوع ظاهر، شما باید حداقل 3 متر و در صورت امکان بیشتر ارتفاع داشته باشید. با ارتفاع، همان منظره‌ای را خواهید داشت که هنگام عکس برداری از یک مدل مینیاتوری بدون ارتفاع، دارید. بنابراین غیر از سوژه، یک ارتفاع بالا چیزی است که در این نوع عکس دارای اهمیت خواهد بود.

پرتره‌ها

تصویربرداری پرتره با لنز تیلت شیفت می‌تواند کاملاً خلاقانه باشد. در سطح بسیار ابتدایی، شما می‌توانید دو سوژه یا یک گروه را در کانون توجه قرار دهید. حتی اگر آنها در فواصل مختلف از لنز قرار گرفته باشند.
یکی دیگر از کاربردهای خلاقانه، عکس‌برداری از کسی است که به سمت شما می‌آید یا از شما دور میشود. همانطور که می‌دانید، یک فرد در حال حرکت میتواند به سرعت از فوکوس خارج شود. اما با داشتن تیلت شیفت، این توانایی را دارید که فوکوس خود را به قسمت جلویی و پشت سوژه پیاده گسترده کنید تا حتی در فواصل مختلف نیز شفاف باقی بماند.

حرف آخر لنز تیلت شیفت

کنترل پرسپکتیوی که لنزهای تیلت شیفت ارائه می‌دهند، باعث میشود زمان زیادی در پردازش صرفه جویی شود و همچنین یک روش عالی برای تصحیح محدودیتهای عمق میدان در بیشتر لنزها است. این لنزها همچنین بدون نیاز به استفاده از دیافراگم‌های کوچکتر، عمق زیادی به شما میدهند.


مفهوم اشکال هندسی در عکاسی حرفه ای

اگر کمی با دقت به اطرافمان نگاه کنیم متوجه می‌شویم هر شیء از ترکیب اشکال مختلف هندسی ساخته شده‌است. اشکالی که دارای دو بعد (طول و عرض) هستند سطح و اگر دارای ارتفاع باشند حجم نامیده می‌شوند. سطوح اشیا پیرامون ما به صورت هموار، ناهموار و اغلب دارای بافت ها و نقش‌های مختلفی‌است.

 

تعریف سطح و اشکال هندسی

در عکاسی سطح را به طرق مختلف می توان تجسم بخشید. سطح ممکن است صاف باشد (مانند دیوار، کف اتاق، سطح زمین فوتبال و یا سطح روی یک کتاب) و یا محنی باشد (مانند یک سقف گنبدی). همه‌ی سطوح از سه شکل هندسی دایره، مربع، مثلث یا ترکیبی از آن ها به وجود آمده است که این اشکال هر یک ویژگی‌های خاص خود را دارند.

دایره : شکل کاملی که حرکتی مداوم را نشان می دهد. همچنین دایره نماد نرمی، لطافت، سیالیت، تکرار و صمیمیت به شمار می‌آید.
مربع : مربع بر خلاف دایره نماد صلابت، استحکام و سکون است. این شکل مظهر قدرت زمینی و مادی و در عین حال از زیباترین اشکال هندسی است.
مثلث : هنرمندان بسیاری بر این باورند که مثلث‌ها و خطوط مورب باعث ایجاد جنب و جوش و پویایی بیشتر در ترکیب‌بندی تصویر می‌شوند.

دقیقا برعکس خطوط عمودی و افقی که در اکثر مواقع ایستایی و ثبات را به تصویر می کشند ، خطوط مورب و اشکالی مانند مثلث تصویر را پویا و در حال حرکت نشان می‌دهند.
به عنوان مثال فردی که روی سطحی افقی عمود به زمین ایستاده باشد، در نگاه مخاطب متعادل و پایدار تصور می‌شود. در حالی که اگر متمایل به سمتی و یا روی سطحی ناصاف و شیب دارایستاده باشد حس ناپایداری ایجاد میکند. این عدم ثبات و سکون باعث ایجاد نوعی داینامیک و پویایی در تصویر می‌شود. نکته دیگر در مورد خطوط مورب این است که انسان‌ها در زندگی روزمره بیشتر با خطوط صاف عمودی و افقی سر و کار داشته و به همین دلیل به محض مشاهده خطوط مورب، حس ناپایداری و عدم ثبات به وجود می‌آید. تشکیل مثلث توسط خطوط مورب به حس حنب ئ جوش قوت بیشتر بخشیده و باعث چرخش و حرکت چشم در ترکیب بندی عکس خواهد شد.
گنجاندن مثلث ها درون یک صحنه، راهی بسیار موثر برای ارائه تنش پویا است. مثلث ها میتوانند کامل (آشکار) یا ضمنی (غیر آشکار) باشند

مفهوم اشکال هندسی در عکاسی و گرافیک

استفاده از اشکال در عکاسی

در عکاسی نکته مهم این است که مفهوم وکاربرد هر یک از اشکال هندسی را بدانیم تا بتوانیم کادر وترکیب بندی بهتری ایجاد کنیم.
بعنوان مثال درعکاسی معماری اگر حس استحکام وسکون و آرامش مد نظر شما میباشد بیشتر دیوارها، مبل ها و وسایلی که مربع شکل هستند را در کادر بگنجانید ولی نیاز به تصویری پویاتر دارید، تابلو فرش، میز و ... را به صورت دایره‌ای شکل استفاده کنید.

تعریف حجم در عکاسی

به اجسامی که دارای سه بعد : طول، عرض وارتفاع (عمق) باشند، حجم گفته می شود.
معمولاً همه‌ی اشیای مادی در طبیعت دارای حجم هستند. در هنر تجسمی چنانچه یک نقطه را در سه بعد گسترش دهیم و یا یک پیاژه خط را در جهت های مختلف حرکت دهیم، تجسمی از حجم به وجود می‌آید. همان طور که سه شکل دایره، مربع و مثلث به عنوان اشکال پایه برای سطح نام برده شدند. کره ، مکعب و هرم را نیز می توان به عنوان اجسام هندسی پایه نام برد. این سه نوع حجم به طور کاملاً منظم به ندرت در طبیعت دیده می‌شوند. اما به طور کلی همه ی حجم های طبیعت از ترکیب یا تغییر شکل این سه حجم پایه و هندسی به وجود می‌آیند.
حجم می تواند تو خالی یا توپر باشد. به همین نسبت درون یا بیرون آن اهمیت پیدا می کند. معمولاً فضایی را که حجم اشغال می کند مثبت می گویند و فضای پیرامون آن یا مابین دو حجم و یا حفره ی میان یک حجم توخالی را فضای منفی و گاه حجم منفی می نامند مثل فضای داخل یک لوله قطور

استفاده از اشکال در عکاسی

نقش نور در نمایش حجم

نقش نور در بازنمایی حجم و خصوصیات آن شایان توجه است. نورامکان رویت اجسام را در فضا برای ما به وجود می‌آورد. با نور می توانیم به اشیا هویت دهیم. یک تمرین معروف عکاسی، نورپردازی یک شی کروی مانند مثل تخم مرغ است. می توانیم با حالت های متفاوت نور پردازی مایل و نور پردازی تخت آن را به شکل نیم دایره و دایره ببینیم که هویت کره بودن خود را از دست داده است.

بسیاری از مجسمه‌ها ونقش برجسته‌ها بدون رنگ پردازی ساخته می‌شوند. به همین دلیل توجه به میزان تیرگی و روشنی برجستگی‌ها و فرورفتگی‌ها و ایجاد سایه‌هایی که در اثر تابش نور به روی آن ها شکل می‌گیرد قابل اهمیت است.
نور طبیعی نیز گزینه مناسبی برای به تصویر کشیدن احجام می‌باشد. بهترین زمان برای داشتن نورطبیعی که احجام را به شکل مطلوب در عکاسی طبیعت، عکاسی معماری و عکاسی پرتره نشان می‌دهد، هنگامی است که خورشید نور مایل دارد و نور شدید و مستقیم وجود ندارد . تقریبا ساعت 7 تا11 صبح و ساعت 3 تا 6 بعد از ظهر نور مناسبی برای عکاسی در اختیار داریم.